OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION LY1N-AC110/120 RELAY, SPDT, 240VAC, 30VDC, 15A
HomeStore
This is a RELAY, SPDT, 240VAC, 30VDC, 15A product from OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION with the model number LY1N-AC110/120
Product details
Contact Material Silver Alloy
Relay Mounting Through Hole
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 4.46kohm
Product Range LY Series
Relay Terminals Solder
Contact Current 15A
Approvals & Standards CE, CSA, UL, VDE
Contact Voltage VAC 240VAC
Coil Voltage 120VAC
Contact Configuration SPDT
Contact Voltage VDC 30VDC
Other details
Brand OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION
Part Number LY1N-AC110/120
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Contact Material Silver Alloy
Relay Mounting Through Hole
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 4.46kohm
Product Range LY Series
Relay Terminals Solder
Contact Current 15A
Contact Voltage VAC 240VAC
Coil Voltage 120VAC
Contact Configuration SPDT
Contact Voltage VDC 30VDC
Other details
Part Number LY1N-AC110/120
Description
Coil Resistance 4.46kohm
Contact Current 15A
Contact Voltage VAC 240VAC
Coil Voltage 120VAC
Contact Voltage VDC 30VDC
Part Number LY1N-AC110/120
OMRON INDUSTRIAL AUTOMATION LY1N-AC110/120 RELAY, SPDT, 240VAC, 30VDC, 15A | Tanotis