POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY PRD-3AG0-120 RELAY, SPST-NO, 277VAC, 30A
HomeStore
This is a RELAY, SPST-NO, 277VAC, 30A product from POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY with the model number PRD-3AG0-120
Product details
Contact Configuration SPST-NO
Coil Voltage 120VAC
Contact Current 30A
Product Range PRD Series
Relay Mounting Panel
Coil Type -
Contact Voltage VAC 277VAC
Relay Terminals Screw
Contact Voltage VDC -
Contact Material Silver Cadmium Oxide
Coil Resistance 290ohm
Approvals & Standards CSA, UL, VDE
Other details
Brand POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY
Part Number PRD-3AG0-120
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Contact Configuration SPST-NO
Coil Voltage 120VAC
Contact Current 30A
Product Range PRD Series
Relay Mounting Panel
Coil Type -
Contact Voltage VAC 277VAC
Relay Terminals Screw
Contact Voltage VDC -
Coil Resistance 290ohm
Other details
Part Number PRD-3AG0-120
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Coil Voltage 120VAC
Contact Current 30A
Contact Voltage VAC 277VAC
Coil Resistance 290ohm
Part Number PRD-3AG0-120
POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY PRD-3AG0-120 RELAY, SPST-NO, 277VAC, 30A | Tanotis