POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY KUP-14A55-24 RELAY, 3PDT, 240VAC, 32VDC, 10A
HomeStore
This is a RELAY, 3PDT, 240VAC, 32VDC, 10A product from POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY with the model number KUP-14A55-24
Product details
Contact Material Silver Cadmium Oxide
Relay Mounting Panel
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 72ohm
Product Range KUP Series
Relay Terminals Quick Connect
Contact Current 10A
Approvals & Standards CSA, UL
Contact Voltage VAC 240VAC
Coil Voltage 24VAC
Contact Configuration 3PDT
Contact Voltage VDC 32VDC
Other details
Brand POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY
Part Number KUP-14A55-24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Relay Mounting Panel
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 72ohm
Product Range KUP Series
Relay Terminals Quick Connect
Contact Current 10A
Approvals & Standards CSA, UL
Contact Voltage VAC 240VAC
Coil Voltage 24VAC
Contact Configuration 3PDT
Contact Voltage VDC 32VDC
Other details
Part Number KUP-14A55-24
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Coil Resistance 72ohm
Contact Current 10A
Contact Voltage VAC 240VAC
Coil Voltage 24VAC
Contact Voltage VDC 32VDC
Part Number KUP-14A55-24
POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY KUP-14A55-24 RELAY, 3PDT, 240VAC, 32VDC, 10A | Tanotis