POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY K10P-11D55-12 RELAY, DPDT, 120VAC, 30VDC, 15A
HomeStore
This is a RELAY, DPDT, 120VAC, 30VDC, 15A product from POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY with the model number K10P-11D55-12
Product details
Contact Material Silver Cadmium Oxide
Relay Mounting Through Hole
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 160ohm
Product Range K10 Series
Relay Terminals Solder
Contact Current 15A
Approvals & Standards -
Contact Voltage VAC 120VAC
Coil Voltage 12VDC
Contact Configuration DPDT
Contact Voltage VDC 30VDC
Other details
Brand POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY
Part Number K10P-11D55-12
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Relay Mounting Through Hole
Coil Type Non Latching
Coil Resistance 160ohm
Product Range K10 Series
Relay Terminals Solder
Contact Current 15A
Approvals & Standards -
Contact Voltage VAC 120VAC
Coil Voltage 12VDC
Contact Configuration DPDT
Contact Voltage VDC 30VDC
Other details
Part Number K10P-11D55-12
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Coil Resistance 160ohm
Contact Current 15A
Contact Voltage VAC 120VAC
Coil Voltage 12VDC
Contact Voltage VDC 30VDC
Part Number K10P-11D55-12
POTTER&BRUMFIELD - TE CONNECTIVITY K10P-11D55-12 RELAY, DPDT, 120VAC, 30VDC, 15A | Tanotis