
HARTING 09 14 017 3101 Heavy Duty Connector Insert, Socket Module, Less Contacts, Han-Modular DDD Series, Receptacle
HARTING 09 14 017 3101 Heavy Duty Connector Insert, Socket Module, Less Contacts, Han-Modular DDD Series, Receptacle
- 500 Mating cycles
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Contact Material | - |
| Contact Plating | - |
| Rectangular Shell Size | - |
| Heavy Duty Contact Type | Crimp Socket - Contacts Not Supplied |
| Wire Size AWG Max | - |
| No. of Contacts | 17Contacts |
| Product Range | Han-Modular DDD Series |
| Wire Size AWG Min | - |
| Current Rating | 10A |
| Gender | Receptacle |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 09 14 017 3101 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
HARTING 09 14 017 3101 Heavy Duty Connector Insert, Socket Module, Less Contacts, Han-Modular DDD Series, Receptacle
- 500 Mating cycles
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Contact Material | - |
| Contact Plating | - |
| Rectangular Shell Size | - |
| Heavy Duty Contact Type | Crimp Socket - Contacts Not Supplied |
| Wire Size AWG Max | - |
| No. of Contacts | 17Contacts |
| Product Range | Han-Modular DDD Series |
| Wire Size AWG Min | - |
| Current Rating | 10A |
| Gender | Receptacle |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 09 14 017 3101 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 500 Mating cycles
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Contact Material | - |
| Contact Plating | - |
| Rectangular Shell Size | - |
| Heavy Duty Contact Type | Crimp Socket - Contacts Not Supplied |
| Wire Size AWG Max | - |
| No. of Contacts | 17Contacts |
| Product Range | Han-Modular DDD Series |
| Wire Size AWG Min | - |
| Current Rating | 10A |
| Gender | Receptacle |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 09 14 017 3101 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








