HARTING 09310062701 RECTANGULAR HAN INSERT FEMALE 6WAY SCREW
Product details
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Silver Plated Contacts |
| Rectangular Shell Size | 16B |
| Heavy Duty Contact Type | Screw Socket |
| Wire Size AWG Max | 10AWG |
| No. of Contacts | 7Contacts |
| Product Range | Han HsB Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Current Rating | 35A |
| Gender | Receptacle |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 09310062701 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $80.10
-70%$80.10
$24.03HARTING 09310062701 RECTANGULAR HAN INSERT FEMALE 6WAY SCREW
Product details
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Silver Plated Contacts |
| Rectangular Shell Size | 16B |
| Heavy Duty Contact Type | Screw Socket |
| Wire Size AWG Max | 10AWG |
| No. of Contacts | 7Contacts |
| Product Range | Han HsB Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Current Rating | 35A |
| Gender | Receptacle |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 09310062701 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Silver Plated Contacts |
| Rectangular Shell Size | 16B |
| Heavy Duty Contact Type | Screw Socket |
| Wire Size AWG Max | 10AWG |
| No. of Contacts | 7Contacts |
| Product Range | Han HsB Series |
| Wire Size AWG Min | 16AWG |
| Current Rating | 35A |
| Gender | Receptacle |
Other details
| Brand | HARTING |
| Part Number | 09310062701 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








