CGS - TE Connectivity HSC100R10J HSC100R10J Resistor Solder Lug 0.1 ohm HS Series 100 W ± 5% 1.9 kV
HomeStore
  • High power dissipation of 100W (with heat sink)
  • Resistance value ranges from 0.05ohm to 100Kohm
  • Working voltage is 1900V
  • Low inductance
  • ±10%, ±5%, ±3%, ±2%, ±0.5% & ±0.25% tolerance
  • Temperature coefficient is 50ppm/°C(below 100R), 30ppm/°C( above 100R)
  • Dimensions is H= 26mm, W= 47.5mm, L= 65.5mm with 35mm x 37mm fixing centres
  • High Power Resistor
Other details
Brand CGS - TE CONNECTIVITY
Part Number HSC100R10J
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Working voltage is 1900V
  • Low inductance
  • High Power Resistor
Other details
Brand CGS - TE CONNECTIVITY
Part Number HSC100R10J
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • Working voltage is 1900V
Part Number HSC100R10J
CGS - TE Connectivity HSC100R10J HSC100R10J Resistor Solder Lug 0.1 ohm HS Series 100 W ± 5% 1.9 kV | Tanotis