
Wooden Camera Quick Release Bridgeplate (15mm Studio)
Mount your camera on a tripod, ARRI-standard dovetail plate, or shoulder rig with this Quick Release Bridgeplate from Wooden Camera . The bridgeplate features 15mm Studio rod ports and a quick release plate.
The bridgeplate features a quick release design that mounts directly onto an ARRI-standard dovetail plate or onto 15mm Studio rods. The quick release plate features a safety button and lever that secures the plate into the base. The plate features two 3/8"-16 camera mounting screws and rubber padding to protect your camera and prevent twisting.
Note: When combining this Bridgeplate with a RED DSMC2 or earlier RED systems, the lens height will be approximately +3mm too tall. If you need to achieve the correct RED lens height spacing, please choose the Wooden Camera Unified Bridgeplate (15mm Studio). UPC: 606184858897| Support Type | Baseplate |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Universal |
| Rod Standard | 15 mm Studio / 100 mm Spacing |
| Battery Plate Type | None |
| Accessory Mounting | None |
| Camera Mounting | Quick Release Plate with 3/8"-16 Screw |
| Tripod Mounting | Baseplate: ARRI Dovetail |
| Rod Ports | Baseplate, Base: 2 x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | None |
| Construction | Aluminum |
| Dimensions | 0 to 6 x 4 x 1.25" / 0 to 15.24 x 10.16 x 3.17 cm |
| Weight | 14.82 oz / 420 g |
| Package Weight | 0.965 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.95 x 4.45 x 2.05" |
In the Box
- Wooden Camera Quick Release Bridgeplate (15mm Studio)
- Quick Release Plate
- 2 x 3/8"-16 Screw
- Limited 1-Year Warranty
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $845.58
-70%$845.58
$253.67More Images






Wooden Camera Quick Release Bridgeplate (15mm Studio)
Mount your camera on a tripod, ARRI-standard dovetail plate, or shoulder rig with this Quick Release Bridgeplate from Wooden Camera . The bridgeplate features 15mm Studio rod ports and a quick release plate.
The bridgeplate features a quick release design that mounts directly onto an ARRI-standard dovetail plate or onto 15mm Studio rods. The quick release plate features a safety button and lever that secures the plate into the base. The plate features two 3/8"-16 camera mounting screws and rubber padding to protect your camera and prevent twisting.
Note: When combining this Bridgeplate with a RED DSMC2 or earlier RED systems, the lens height will be approximately +3mm too tall. If you need to achieve the correct RED lens height spacing, please choose the Wooden Camera Unified Bridgeplate (15mm Studio). UPC: 606184858897| Support Type | Baseplate |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Universal |
| Rod Standard | 15 mm Studio / 100 mm Spacing |
| Battery Plate Type | None |
| Accessory Mounting | None |
| Camera Mounting | Quick Release Plate with 3/8"-16 Screw |
| Tripod Mounting | Baseplate: ARRI Dovetail |
| Rod Ports | Baseplate, Base: 2 x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | None |
| Construction | Aluminum |
| Dimensions | 0 to 6 x 4 x 1.25" / 0 to 15.24 x 10.16 x 3.17 cm |
| Weight | 14.82 oz / 420 g |
| Package Weight | 0.965 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.95 x 4.45 x 2.05" |
In the Box
- Wooden Camera Quick Release Bridgeplate (15mm Studio)
- Quick Release Plate
- 2 x 3/8"-16 Screw
- Limited 1-Year Warranty
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mount your camera on a tripod, ARRI-standard dovetail plate, or shoulder rig with this Quick Release Bridgeplate from Wooden Camera . The bridgeplate features 15mm Studio rod ports and a quick release plate.
The bridgeplate features a quick release design that mounts directly onto an ARRI-standard dovetail plate or onto 15mm Studio rods. The quick release plate features a safety button and lever that secures the plate into the base. The plate features two 3/8"-16 camera mounting screws and rubber padding to protect your camera and prevent twisting.
Note: When combining this Bridgeplate with a RED DSMC2 or earlier RED systems, the lens height will be approximately +3mm too tall. If you need to achieve the correct RED lens height spacing, please choose the Wooden Camera Unified Bridgeplate (15mm Studio). UPC: 606184858897| Support Type | Baseplate |
| Grip Type | None |
| Camera Compatibility | Universal |
| Rod Standard | 15 mm Studio / 100 mm Spacing |
| Battery Plate Type | None |
| Accessory Mounting | None |
| Camera Mounting | Quick Release Plate with 3/8"-16 Screw |
| Tripod Mounting | Baseplate: ARRI Dovetail |
| Rod Ports | Baseplate, Base: 2 x 15 mm Rod Port |
| Shoe Mounting | None |
| Rosettes | None |
| Construction | Aluminum |
| Dimensions | 0 to 6 x 4 x 1.25" / 0 to 15.24 x 10.16 x 3.17 cm |
| Weight | 14.82 oz / 420 g |
| Package Weight | 0.965 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 5.95 x 4.45 x 2.05" |
In the Box
- Wooden Camera Quick Release Bridgeplate (15mm Studio)
- Quick Release Plate
- 2 x 3/8"-16 Screw
- Limited 1-Year Warranty
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.





















