Ween Semiconductors BT258S-800LT118 Thyristor 800 V 50 µA 5 A 8 TO-252 3 Pins
HomeStore
This is a Thyristor, 800 V, 50 µA, 5 A, 8 A, TO-252, 3 Pins product from WEEN SEMICONDUCTORS with the model number BT258S-800LT,118
Product details
Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm 800V
Gate Trigger Current Max, Igt 50µA
Current It av 5A
On State RMS Current IT(rms) 8A
Thyristor Case Style TO-252
No. of Pins 3Pins
Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz 75A
Holding Current Max Ih 6mA
Gate Trigger Voltage Max Vgt 1V
Operating Temperature Max 150°C
Product Range -
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand WEEN SEMICONDUCTORS
Part Number BT258S-800LT,118
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Current It av 5A
Thyristor Case Style TO-252
No. of Pins 3Pins
Holding Current Max Ih 6mA
Product Range -
MSL MSL 1 - Unlimited
Other details
Brand WEEN SEMICONDUCTORS
Part Number BT258S-800LT,118
Description
Current It av 5A
No. of Pins 3Pins
Holding Current Max Ih 6mA
Part Number BT258S-800LT,118
Ween Semiconductors BT258S-800LT118 Thyristor 800 V 50 µA 5 A 8 TO-252 3 Pins | Tanotis