Ween Semiconductors BT258S-800LT118 Thyristor 800 V 50 µA 5 A 8 TO-252 3 Pins
Product details
| Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm | 800V |
| Gate Trigger Current Max, Igt | 50µA |
| Current It av | 5A |
| On State RMS Current IT(rms) | 8A |
| Thyristor Case Style | TO-252 |
| No. of Pins | 3Pins |
| Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz | 75A |
| Holding Current Max Ih | 6mA |
| Gate Trigger Voltage Max Vgt | 1V |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Product Range | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | WEEN SEMICONDUCTORS |
| Part Number | BT258S-800LT,118 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $2.09
-70%$2.09
$0.63Ween Semiconductors BT258S-800LT118 Thyristor 800 V 50 µA 5 A 8 TO-252 3 Pins
Product details
| Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm | 800V |
| Gate Trigger Current Max, Igt | 50µA |
| Current It av | 5A |
| On State RMS Current IT(rms) | 8A |
| Thyristor Case Style | TO-252 |
| No. of Pins | 3Pins |
| Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz | 75A |
| Holding Current Max Ih | 6mA |
| Gate Trigger Voltage Max Vgt | 1V |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Product Range | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | WEEN SEMICONDUCTORS |
| Part Number | BT258S-800LT,118 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm | 800V |
| Gate Trigger Current Max, Igt | 50µA |
| Current It av | 5A |
| On State RMS Current IT(rms) | 8A |
| Thyristor Case Style | TO-252 |
| No. of Pins | 3Pins |
| Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz | 75A |
| Holding Current Max Ih | 6mA |
| Gate Trigger Voltage Max Vgt | 1V |
| Operating Temperature Max | 150°C |
| Product Range | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | WEEN SEMICONDUCTORS |
| Part Number | BT258S-800LT,118 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













