WAGO 280-651 DIN Rail Mount Terminal Block, 3 Ways, 28 AWG, 12 AWG, 2.5 mm�, Clamp, 24 A
WAGO 280-651 DIN Rail Mount Terminal Block, 3 Ways, 28 AWG, 12 AWG, 2.5 mm�, Clamp, 24 A
- Cage Clamp� connection method
- Angled design
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 24A |
| No. of Positions | 3Ways |
| Conductor Area CSA | 2.5mm� |
| Product Range | 280 Series |
| No. of Levels | 1 |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Rated Voltage | 800V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 280-651 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $8.88
-70%$8.88
$2.66WAGO 280-651 DIN Rail Mount Terminal Block, 3 Ways, 28 AWG, 12 AWG, 2.5 mm�, Clamp, 24 A
- Cage Clamp� connection method
- Angled design
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 24A |
| No. of Positions | 3Ways |
| Conductor Area CSA | 2.5mm� |
| Product Range | 280 Series |
| No. of Levels | 1 |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Rated Voltage | 800V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 280-651 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Cage Clamp� connection method
- Angled design
- UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Product details
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 24A |
| No. of Positions | 3Ways |
| Conductor Area CSA | 2.5mm� |
| Product Range | 280 Series |
| No. of Levels | 1 |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Rated Voltage | 800V |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 280-651 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









