
Wago 2206-1307 DIN Rail Mount Terminal Block 3 Ways 20 AWG 8 6 mm² Clamp 41 A
Product details
| No. of Positions | 3Ways |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Conductor Area CSA | 6mm² |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 41A |
| Rated Voltage | 800V |
| No. of Levels | 1 |
| Product Range | TOPJOB S 2206 Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 2206-1307 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $27.10
-70%$27.10
$8.13Wago 2206-1307 DIN Rail Mount Terminal Block 3 Ways 20 AWG 8 6 mm² Clamp 41 A
Product details
| No. of Positions | 3Ways |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Conductor Area CSA | 6mm² |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 41A |
| Rated Voltage | 800V |
| No. of Levels | 1 |
| Product Range | TOPJOB S 2206 Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 2206-1307 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Positions | 3Ways |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Conductor Area CSA | 6mm² |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 41A |
| Rated Voltage | 800V |
| No. of Levels | 1 |
| Product Range | TOPJOB S 2206 Series |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 2206-1307 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








