SEMIKRON SKM400GB12T4 IGBT Module, Half Bridge, 616 A, 1.8 V, 175 °C, Module
HomeStore
  • IGBT4 = 4th generation fast Trench IGBT (Infineon)
  • CAL4 = Soft switching 4th generation CAL-diode
  • Integrated gate resistor
  • For higher switching frequencies up to 20kHz
  • UL recognized, file number E63532
Product details
IGBT Configuration: Half Bridge
Continuous Collector Current: 616A
Collector Emitter Saturation Voltage: 1.8V
Power Dissipation: -
Operating Temperature Max: 175°C
Transistor Case Style: Module
IGBT Termination: Stud
Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
IGBT Technology: IGBT 4 Fast [Trench]
Transistor Mounting: Panel
Brand SEMIKRON
Part Number SKM400GB12T4
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Integrated gate resistor
Product details
Power Dissipation: -
Transistor Case Style: Module
IGBT Termination: Stud
Transistor Mounting: Panel
Brand SEMIKRON
Part Number SKM400GB12T4
Description
Part Number SKM400GB12T4
SEMIKRON SKM400GB12T4 IGBT Module, Half Bridge, 616 A, 1.8 V, 175 °C, Module | Tanotis