RAYCHEM - TE CONNECTIVITY STD15W-6 CABLE MARKER, E, SIZE15, NO.6, PK50
- Resistant to key fluids, including those used in energy and oil refineries
- Secure grip for positive fixing to cable
- The high elasticity of the marker enables material to be installed without damaging the substrate
- Post termination cable identification
Applications
Industrial, Aerospace, Defence, Military
Product details
| Marker Material | PVC (Polyvinylchloride) |
| Cable Diameter Max | 8.5mm |
| Legend | 6 |
| Marker Dimensions | - |
| Marker Colour | White |
| Marker Type | Snap On Pre Printed |
| Product Range | STD Series |
| Legend Colour | Black |
| Cable Diameter Min | 5.8mm |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | STD15W-6 |
| Quantity | Pack of 50 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $46.58
-70%$46.58
$13.97RAYCHEM - TE CONNECTIVITY STD15W-6 CABLE MARKER, E, SIZE15, NO.6, PK50
- Resistant to key fluids, including those used in energy and oil refineries
- Secure grip for positive fixing to cable
- The high elasticity of the marker enables material to be installed without damaging the substrate
- Post termination cable identification
Applications
Industrial, Aerospace, Defence, Military
Product details
| Marker Material | PVC (Polyvinylchloride) |
| Cable Diameter Max | 8.5mm |
| Legend | 6 |
| Marker Dimensions | - |
| Marker Colour | White |
| Marker Type | Snap On Pre Printed |
| Product Range | STD Series |
| Legend Colour | Black |
| Cable Diameter Min | 5.8mm |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | STD15W-6 |
| Quantity | Pack of 50 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Resistant to key fluids, including those used in energy and oil refineries
- Secure grip for positive fixing to cable
- The high elasticity of the marker enables material to be installed without damaging the substrate
- Post termination cable identification
Applications
Industrial, Aerospace, Defence, Military
Product details
| Marker Material | PVC (Polyvinylchloride) |
| Cable Diameter Max | 8.5mm |
| Legend | 6 |
| Marker Dimensions | - |
| Marker Colour | White |
| Marker Type | Snap On Pre Printed |
| Product Range | STD Series |
| Legend Colour | Black |
| Cable Diameter Min | 5.8mm |
Other details
| Brand | RAYCHEM - TE CONNECTIVITY |
| Part Number | STD15W-6 |
| Quantity | Pack of 50 |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.








