ONSEMI NTD3055L104T4G Power MOSFET, N Channel, 60 V, 12 A, 0.104 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount
HomeStore
Product Overview
  • Lower RDS (ON)
  • Lower VDS (ON)
  • Lower and tighter VSD
  • Lower diode reverse recovery time
  • Lower reverse recovery stored charge
  • -55 to 175°C Operating temperature range
Applications
Power Management, Motor Drive & Control, Industrial
Product details
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Continuous Drain Current Id
12A
Transistor Case Style
TO-252 (DPAK)
Rds(on) Test Voltage
5V
Power Dissipation
48W
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
SVHC
Lead (27-Jun-2024)
Drain Source Voltage Vds
60V
Drain Source On State Resistance
0.104ohm
Transistor Mounting
Surface Mount
Gate Source Threshold Voltage Max
1.6V
No. of Pins
4Pins
Product Range
MSL
Other details
Brand ONSEMI
Part Number NTD3055L104T4G
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Lower RDS (ON)
  • Lower VDS (ON)
  • Lower and tighter VSD
Applications
Product details
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Continuous Drain Current Id
12A
Transistor Case Style
TO-252 (DPAK)
Rds(on) Test Voltage
5V
Power Dissipation
48W
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
SVHC
Lead (27-Jun-2024)
Drain Source Voltage Vds
60V
0.104ohm
Transistor Mounting
Surface Mount
1.6V
No. of Pins
4Pins
Product Range
MSL
Other details
Brand ONSEMI
Part Number NTD3055L104T4G
Description
12A
5V
48W
175°C
60V
0.104ohm
1.6V
4Pins
Part Number NTD3055L104T4G
ONSEMI NTD3055L104T4G Power MOSFET, N Channel, 60 V, 12 A, 0.104 ohm, TO-252 (DPAK), Surface Mount | Tanotis