ONSEMI MBRF40250TG Schottky Rectifier, 250 V, 40 A, Single, TO-220FP, 3 Pins, 970 mV
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Repetitive Peak Reverse Voltage
250V
Diode Configuration
Single
No. of Pins
3Pins
Forward Surge Current
150A
Diode Mounting
Through Hole
Qualification
Average Forward Current
40A
Diode Case Style
TO-220FP
Forward Voltage Max
970mV
Operating Temperature Max
150°C
Product Range
SVHC
Lead (27-Jun-2024)
Other details
Brand ONSEMI
Part Number MBRF40250TG
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
250V
Diode Configuration
Single
No. of Pins
3Pins
Forward Surge Current
150A
Diode Mounting
Through Hole
Qualification
Average Forward Current
40A
Diode Case Style
TO-220FP
Forward Voltage Max
970mV
Operating Temperature Max
150°C
Product Range
SVHC
Lead (27-Jun-2024)
Other details
Brand ONSEMI
Part Number MBRF40250TG
250V
3Pins
150A
40A
970mV
150°C
Part Number MBRF40250TG
ONSEMI MBRF40250TG Schottky Rectifier, 250 V, 40 A, Single, TO-220FP, 3 Pins, 970 mV | Tanotis