GENESIC GC05MPS33J Silicon Carbide Schottky Diode, MPS Series, Single, 3.3 kV, 11 A, 42 nC, TO-263 (D2PAK)
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Product Range
MPS Series
Repetitive Peak Reverse Voltage
3.3kV
Open menu
Diode Case Style
TO-263 (D2PAK)
Open menu
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
Find similar products
Diode Configuration
Single
Average Forward Current
11A
No. of Pins
7 Pin
Diode Mounting
Surface Mount
SVHC
No SVHC (17-Dec-2015)
Other details
Brand GENESIC
Part Number GC05MPS33J
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Product Range
MPS Series
3.3kV
Diode Case Style
TO-263 (D2PAK)
Operating Temperature Max
175°C
Qualification
Diode Configuration
Single
Average Forward Current
11A
No. of Pins
7 Pin
Diode Mounting
Surface Mount
SVHC
No SVHC (17-Dec-2015)
Other details
Brand GENESIC
Part Number GC05MPS33J
3.3kV
175°C
11A
7 Pin
Part Number GC05MPS33J
GENESIC GC05MPS33J Silicon Carbide Schottky Diode, MPS Series, Single, 3.3 kV, 11 A, 42 nC, TO-263 (D2PAK) | Tanotis