Nexperia PSMN1R4-40YLDX Power Mosfet N Channel 40 V 100 A 0.00112 ohm SOT-669 Surface Mount
- NextPower-S3 technology delivers superfast switching with soft recovery
- Low QRR, QG and QGD for high system efficiency and low EMI designs
- Schottky-plus body-diode, gives soft switching without the associated high IDSS leakage
- Optimised for 4.5V gate drive utilising NextPower-S3 Superjunction technology
- High reliability LFPAK package, copper-clip, solder die attach and qualified to 175°C
- Exposed leads can be wave soldered, visual solder joint inspection and high quality solder joints
- Low parasitic inductance and resistance
- -55 to 175°C Junction temperature range
Power Management, Motor Drive & Control, Industrial, Medical
| Brand | NEXPERIA |
| Part Number | PSMN1R4-40YLDX |
| Quantity | Each (Supplied on Cut Tape) |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
| Brand | NEXPERIA |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
Description