Microchip MSC035SMA170B4 MSC035SMA170B4 Silicon Carbide Mosfet Single N Channel 68 A 1.7 kV 0.035 ohm TO-247 New
Microchip MSC035SMA170B4 MSC035SMA170B4 Silicon Carbide Mosfet Single N Channel 68 A 1.7 kV 0.035 ohm TO-247 New
Product details
| MOSFET Configuration | Single |
| Transistor Polarity | N Channel |
| Continuous Drain Current Id | 68A |
| Drain Source Voltage Vds | 1.7kV |
| On Resistance Rds(on) | 0.035ohm |
| Transistor Case Style | TO-247 |
| No. of Pins | 4Pins |
| Rds(on) Test Voltage Vgs | 20V |
| Threshold Voltage Vgs | 3.25V |
| Power Dissipation Pd | 370W |
| Operating Temperature Max | 175°C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MSC035SMA170B4 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $60.45
-70%$60.45
$18.14Microchip MSC035SMA170B4 MSC035SMA170B4 Silicon Carbide Mosfet Single N Channel 68 A 1.7 kV 0.035 ohm TO-247 New
Product details
| MOSFET Configuration | Single |
| Transistor Polarity | N Channel |
| Continuous Drain Current Id | 68A |
| Drain Source Voltage Vds | 1.7kV |
| On Resistance Rds(on) | 0.035ohm |
| Transistor Case Style | TO-247 |
| No. of Pins | 4Pins |
| Rds(on) Test Voltage Vgs | 20V |
| Threshold Voltage Vgs | 3.25V |
| Power Dissipation Pd | 370W |
| Operating Temperature Max | 175°C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MSC035SMA170B4 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| MOSFET Configuration | Single |
| Transistor Polarity | N Channel |
| Continuous Drain Current Id | 68A |
| Drain Source Voltage Vds | 1.7kV |
| On Resistance Rds(on) | 0.035ohm |
| Transistor Case Style | TO-247 |
| No. of Pins | 4Pins |
| Rds(on) Test Voltage Vgs | 20V |
| Threshold Voltage Vgs | 3.25V |
| Power Dissipation Pd | 370W |
| Operating Temperature Max | 175°C |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MSC035SMA170B4 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













