MEAN WELL XLG-240-48-ABV LED Driver, LED Lighting, 240 W, 52.8 V, 5 A, Constant Voltage, 110 VAC
- Designed with latest version of IEC61347/GB7000.1-2015 and UL8750 international safety regulations
- Wide input range 100~305VAC( Class l)
- Full power output at 70~100% constant power mode operation
- Metal case with lP67, suitable for outdoor application
- 3 in 1 dimming function (dim to off and isolation design)
- Protection functions are OVP/SCP/OCP/OTP
- Life time is 50,000hrs and 5 years warranty
- 240W output power
- Vo adjustable via built-in potentiometer +3 in 1 dimming function (flicker free C.V. dimming)
Product details
| Power Supply Applications: LED Lighting |
| Output Power Max: 240W |
| Output Voltage Max: 52.8V |
| Output Current: 5A |
| LED Driver Mode: Constant Voltage |
| Input Voltage Min: 110VAC |
| Input Voltage Max: 305VAC |
| Product Range: XLG-240 Series |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Part Number | XLG-240-48-ABV |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- 240W output power
Product details
| Output Power Max: 240W |
| Output Voltage Max: 52.8V |
| Output Current: 5A |
| Input Voltage Min: 110VAC |
| Input Voltage Max: 305VAC |
Other details
| Brand | MEAN WELL |
| Quantity | Each |
Description
- 240W output power
| Output Power Max: 240W |
| Output Voltage Max: 52.8V |
| Output Current: 5A |
| Input Voltage Min: 110VAC |
| Input Voltage Max: 305VAC |