LITTELFUSE IXFH36N60X3 Power MOSFET, N Channel, 600 V, 36 A, 0.09 ohm, TO-247, Through Hole
HomeStore
Product details
Channel Type: N Channel
Drain Source Voltage Vds: 600V
Continuous Drain Current Id: 36A
Drain Source On State Resistance: 0.09ohm
Transistor Case Style: TO-247
Transistor Mounting: Through Hole
Rds(on) Test Voltage: 10V
Gate Source Threshold Voltage Max: 5V
Power Dissipation: 446W
No. of Pins: 3Pins
Operating Temperature Max: 150°C
Product Range: HiPerFET Series
Qualification: -
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number IXFH36N60X3
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
More Images
LITTELFUSE IXFH36N60X3 Power MOSFET, N Channel, 600 V, 36 A, 0.09 ohm, TO-247, Through Hole - Image 2
Product details
Channel Type: N Channel
Drain Source Voltage Vds: 600V
Transistor Case Style: TO-247
Rds(on) Test Voltage: 10V
Power Dissipation: 446W
No. of Pins: 3Pins
Product Range: HiPerFET Series
Qualification: -
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number IXFH36N60X3
Drain Source Voltage Vds: 600V
Rds(on) Test Voltage: 10V
Power Dissipation: 446W
No. of Pins: 3Pins
Part Number IXFH36N60X3
LITTELFUSE IXFH36N60X3 Power MOSFET, N Channel, 600 V, 36 A, 0.09 ohm, TO-247, Through Hole | Tanotis