Infineon TD160N16SOFHPSA1 SCR Thyristor 1.6KV 160A
HomeStore
This is a TD160N16SOFHPSA1 SCR THYRISTOR , 1.6KV, 160A product from INFINEON with the model number TD160N16SOFHPSA1
Product details
SCR Module Type Series Connected - SCRs
Peak Repetitive Off-State Voltage, Vdrm 1.6kV
Gate Trigger Current Max, Igt 145mA
Current It av 160A
On State RMS Current IT(rms) 275A
Peak Non Rep Surge Current Itsm 50Hz 5.2kA
Holding Current Max Ih 200mA
Gate Trigger Voltage Max Vgt 2.5V
Operating Temperature Max 125°C
Product Range -
Other details
Brand INFINEON
Part Number TD160N16SOFHPSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Current It av 160A
Holding Current Max Ih 200mA
Product Range -
Other details
Brand INFINEON
Part Number TD160N16SOFHPSA1
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Current It av 160A
Holding Current Max Ih 200mA
Part Number TD160N16SOFHPSA1
Infineon TD160N16SOFHPSA1 SCR Thyristor 1.6KV 160A | Tanotis