INFINEON FF2MR12KM1HPHPSA1 Silicon Carbide MOSFET, Half Bridge, Dual N Channel, 350 A, 1.2 kV, 0.00196 ohm, Module
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
MOSFET Module Configuration
Half Bridge
Continuous Drain Current Id
350A
Open menu
Drain Source On State Resistance
0.00196ohm
Open menu
No. of Pins
7Pins
Gate Source Threshold Voltage Max
5.15V
Operating Temperature Max
175°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Channel Type
Dual N Channel
Drain Source Voltage Vds
1.2kV
Transistor Case Style
Module
Rds(on) Test Voltage
18V
Power Dissipation
Product Range
62mm C Series
Other details
Brand INFINEON
Part Number FF2MR12KM1HPHPSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
MOSFET Module Configuration
Half Bridge
Continuous Drain Current Id
350A
0.00196ohm
No. of Pins
7Pins
5.15V
Operating Temperature Max
175°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Channel Type
Dual N Channel
Drain Source Voltage Vds
1.2kV
Transistor Case Style
Module
Rds(on) Test Voltage
18V
Power Dissipation
Product Range
62mm C Series
Other details
Brand INFINEON
Part Number FF2MR12KM1HPHPSA1
350A
7Pins
5.15V
175°C
1.2kV
18V
62mm C Series
Part Number FF2MR12KM1HPHPSA1
INFINEON FF2MR12KM1HPHPSA1 Silicon Carbide MOSFET, Half Bridge, Dual N Channel, 350 A, 1.2 kV, 0.00196 ohm, Module | Tanotis