BOURNS 6539S-1-102 Rotary Potentiometer, 1 kohm, 1 W, ± 15%, 6539S Series, 1 Turns, Linear
HomeStore
This is a Rotary Potentiometer, 1 kohm, 1 W, ± 15%, 6539S Series, 1 Turns, Linear product from BOURNS with the model number 6539S-1-102
Product details
Track Resistance 1kohm
Power Rating 1W
Resistance Tolerance ± 15%
Product Range 6539S Series
No. of Turns 1Turns
Track Taper Linear
Potentiometer Mounting Servo
Shaft Diameter 3.17mm
No. of Gangs 1
Adjustment Type Rotary
Shaft Length 12.7mm
Other details
Brand BOURNS
Part Number 6539S-1-102
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Track Resistance 1kohm
Power Rating 1W
Resistance Tolerance ± 15%
Product Range 6539S Series
No. of Turns 1Turns
Track Taper Linear
Potentiometer Mounting Servo
Shaft Diameter 3.17mm
No. of Gangs 1
Adjustment Type Rotary
Shaft Length 12.7mm
Other details
Brand BOURNS
Part Number 6539S-1-102
Description
Track Resistance 1kohm
Power Rating 1W
Resistance Tolerance ± 15%
Shaft Diameter 3.17mm
Shaft Length 12.7mm
Part Number 6539S-1-102
BOURNS 6539S-1-102 Rotary Potentiometer, 1 kohm, 1 W, ± 15%, 6539S Series, 1 Turns, Linear | Tanotis