APEM Q12P1CXXHR12E LED Panel Mount Indicator, Red, 12 VDC, 12 mm, 20 mA, 1.2 cd, IP67
HomeStore
The Q12P1CXXHR12E from APEM is a Q series 12mm (.472") panel mount LED indicator with bright chrome plated brass bezel finish and moulded polycarbonate rear body. Typical used at process controls, professional electrical appliances, communications, radar, trains, HVAC, energy management, lifts, machine tools and civil engineering vehicles, trucks, diggers, crane.
  • Operating voltage range from 10.8 to 13.2VDC and 20mA operating current
  • 8mm coloured diffused epoxy lens or 8mm water clear super bright LEDs
  • 1200mcd hyper bright LED intensity, prominent bezel style
  • Solder lug/fastons (2.8 x 0.8mm) terminal, supplied with fixing nut and spring washer
  • Life expectancy is 100000 hours
  • Panel sealed up to IP67 according to EN60529, UL recognized component
  • Viewing angle range from 30° to 100° (dependant on model), torque is 75cNm
  • Operating and storage temperature range from -40°C to +85°C
  • Max reverse voltage is 5V and forward voltage is 2V
  • Fixed light illumination, hyper bright red LED colour
Applications
Signalling
Product details
LED Colour: Red
Operating Voltage: 12VDC
Mounting Hole Dia: 12mm
Forward Current If: 20mA
Luminous Intensity: 1.2cd
IP / NEMA Rating: IP67
Product Range: Q12
Other details
Brand APEM
Part Number Q12P1CXXHR12E
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Applications
Signalling
Product details
LED Colour: Red
Operating Voltage: 12VDC
Mounting Hole Dia: 12mm
Forward Current If: 20mA
Luminous Intensity: 1.2cd
IP / NEMA Rating: IP67
Product Range: Q12
Other details
Brand APEM
Part Number Q12P1CXXHR12E
Description
Operating Voltage: 12VDC
Mounting Hole Dia: 12mm
Forward Current If: 20mA
Part Number Q12P1CXXHR12E
APEM Q12P1CXXHR12E LED Panel Mount Indicator, Red, 12 VDC, 12 mm, 20 mA, 1.2 cd, IP67 | Tanotis