XP POWER QSB35024S28 Isolated Through Hole DC/DC Converter, Base Plate Cooled, ITE, 2:1, 350 W, 1 Output, 28 V, 12.5 A
HomeStore
  • Wide 4:1 Input Range
  • Industry Standard Package, 1/2 Brick
  • Operating Temperature -40°C to 100°C
Power Management, DC, DC Converters
Product details
Power Supply Applications: ITE
Input Ratio: 2:1
Output Power Max: 350W
No. of Outputs: 1 Output
Output Voltage - Output 1: 28V
Output Current - Output 1: 12.5A
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Regulation: Regulated
Isolation Voltage: 1.5kV
DC / DC Converter Type: Half Brick
Input Voltage DC Nom: 24V
DC / DC Converter Output Type: Fixed, Adjustable
Width: 57.9mm
Height: 13.2mm
Depth: 61mm
Input Voltage DC Min: 18V
Input Voltage DC Max: 36V
Product Range: QSB350 Series
Other details
Brand XP POWER
Part Number QSB35024S28
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Wide 4:1 Input Range
Product details
Power Supply Applications: ITE
Input Ratio: 2:1
Output Power Max: 350W
No. of Outputs: 1 Output
Output Voltage - Output 1: 28V
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Regulation: Regulated
Isolation Voltage: 1.5kV
Input Voltage DC Nom: 24V
Width: 57.9mm
Height: 13.2mm
Depth: 61mm
Input Voltage DC Min: 18V
Input Voltage DC Max: 36V
Product Range: QSB350 Series
Other details
Brand XP POWER
Part Number QSB35024S28
Description
Output Power Max: 350W
Output Voltage - Output 1: 28V
Isolation Voltage: 1.5kV
Input Voltage DC Nom: 24V
Width: 57.9mm
Height: 13.2mm
Depth: 61mm
Input Voltage DC Min: 18V
Input Voltage DC Max: 36V
Part Number QSB35024S28
XP POWER QSB35024S28 Isolated Through Hole DC/DC Converter, Base Plate Cooled, ITE, 2:1, 350 W, 1 Output, 28 V, 12.5 A | Tanotis