
Tracopower TSR 1-2450SM Non Isolated POL DC/DC Converter ITE 1 Output 5 W V A Fixed
Product details
| Power Supply Applications | ITE |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 5W |
| Output Voltage Nom. | 5V |
| Output Current Max | 1A |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Input Voltage DC Min | 6.5V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Type | Surface Mount DIP |
| Depth | 15.2mm |
| Width | 9.3mm |
| Height | 7.6mm |
| Product Range | TSR 1SM Series |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TSR 1-2450SM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $13.60
-70%$13.60
$4.08Tracopower TSR 1-2450SM Non Isolated POL DC/DC Converter ITE 1 Output 5 W V A Fixed
Product details
| Power Supply Applications | ITE |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 5W |
| Output Voltage Nom. | 5V |
| Output Current Max | 1A |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Input Voltage DC Min | 6.5V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Type | Surface Mount DIP |
| Depth | 15.2mm |
| Width | 9.3mm |
| Height | 7.6mm |
| Product Range | TSR 1SM Series |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TSR 1-2450SM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Power Supply Applications | ITE |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 5W |
| Output Voltage Nom. | 5V |
| Output Current Max | 1A |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| DC / DC Converter Mounting | Surface Mount Device |
| Input Voltage DC Min | 6.5V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Type | Surface Mount DIP |
| Depth | 15.2mm |
| Width | 9.3mm |
| Height | 7.6mm |
| Product Range | TSR 1SM Series |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TSR 1-2450SM |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










