XP Power QSB10024S12 QSB10024S12 Isolated Through Hole DC/DC Converter Base Plate Cooled ITE 4:1 100 W 1 Output 12 V 8.3 A
HomeStore
  • Wide 4:1 Input Range
  • Industry Standard Package, 1/4 Brick
  • Operating Temperature -40°C to 100°C
  • High Power Density
  • Base Plate Cooled
  • Remote On/Off & Remote Sense
  • See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Applications
Power Management, DC, DC Converters
Other details
Brand XP POWER
Part Number QSB10024S12
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Technical Notes & Articles EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Certificate of Conformity EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Wide 4:1 Input Range
  • High Power Density
  • Base Plate Cooled
  • Remote On/Off & Remote Sense
Applications
Other details
Brand XP POWER
Part Number QSB10024S12
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number QSB10024S12
XP Power QSB10024S12 QSB10024S12 Isolated Through Hole DC/DC Converter Base Plate Cooled ITE 4:1 100 W 1 Output 12 V 8.3 A | Tanotis