XP POWER MCE10US05 AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), Medical, 1 Output, 10 W, 5 VDC, 2 A
- Input voltage range from 80 to 264VAC
- Single output voltage of 5VDC
- Output current is 2A and 10W output power
- High efficiency of 79%
- 4KVAC input to output isolation
- Class B conducted and radiated emissions
- IEC 60601-1 medical safety agency approvals, 2 x MOPP and IEC class II insulation rating
- Overvoltage, overload and short circuit protection
- Operating temperature range from -25°C to +70°C
- Encapsulated power supply and dimension is 50.8 x 29.2 x 23.1mm
Product details
| Power Supply Applications: Medical |
| No. of Outputs: 1 Output |
| Output Power Max: 10W |
| Output Voltage - Output 1: 5VDC |
| Output Current - Output 1: 2A |
| Output Voltage - Output 2: - |
| Output Current - Output 2: - |
| Output Voltage - Output 3: - |
| Output Current - Output 3: - |
| Power Supply Output Type: Fixed |
| Input Voltage VAC: 80V AC to 264V AC |
| Width: 29.2mm |
| Height: 23.1mm |
| Depth: 50.8mm |
| Product Range: MCE10 Series |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | MCE10US05 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
$7.26XP POWER MCE10US05 AC/DC PCB Mount Power Supply (PSU), Medical, 1 Output, 10 W, 5 VDC, 2 A
- High efficiency of 79%
Product details
| No. of Outputs: 1 Output |
| Output Power Max: 10W |
| Width: 29.2mm |
| Height: 23.1mm |
| Depth: 50.8mm |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | MCE10US05 |
| Quantity | Each |
Description
- High efficiency of 79%
| Output Power Max: 10W |
| Width: 29.2mm |
| Height: 23.1mm |
| Depth: 50.8mm |