XP POWER HDA1500PS120-PMB AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), PMBus, ITE & Industrial, 1 Outputs, 1.5 kW, 120 VDC, 12.5 A
HomeStore
Product Overview
  • Single phase input 90 to 264V AC and 5V DC/1A standby supply
  • 120V DC output voltage V1
  • 0.0A min and 12.5A max output current
  • 92% efficiency
  • Fan cooled power supply with 1.5kW output power
  • Digital communication protocols: PMBus interface card
  • Fully featured signals, controls and Graphical user interface (GUI)
  • ITE safety agency approvals
  • Parallel operation and 3 year warranty
  • Overvoltage, overload and overtemperature protection
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE & Industrial
Output Power Max
1.5kW
Output Current - Output 1
12.5A
Output Current - Output 2
Output Current - Output 3
Output Current - Output 4
Power Supply Output Type
Fixed
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
No. of Outputs
1Outputs
Output Voltage - Output 1
120VDC
Output Voltage - Output 2
Output Voltage - Output 3
Output Voltage - Output 4
Input Voltage VAC
90V AC to 264V AC
Product Range
HDA1500 Series
Other details
Brand XP POWER
Part Number HDA1500PS120-PMB
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • 120V DC output voltage V1
  • 92% efficiency
  • ITE safety agency approvals
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
ITE & Industrial
Output Power Max
1.5kW
Output Current - Output 1
12.5A
Output Current - Output 2
Output Current - Output 3
Output Current - Output 4
Power Supply Output Type
Fixed
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
No. of Outputs
1Outputs
Output Voltage - Output 1
120VDC
Output Voltage - Output 2
Output Voltage - Output 3
Output Voltage - Output 4
Input Voltage VAC
90V AC to 264V AC
Product Range
HDA1500 Series
Other details
Brand XP POWER
Part Number HDA1500PS120-PMB
Description
  • 120V DC output voltage V1
  • 92% efficiency
1.5kW
12.5A
120VDC
90V AC to 264V AC
Part Number HDA1500PS120-PMB
XP POWER HDA1500PS120-PMB AC/DC Enclosed Power Supply (PSU), PMBus, ITE & Industrial, 1 Outputs, 1.5 kW, 120 VDC, 12.5 A | Tanotis