XP Power FCM400PS36 FCM400PS36 AC/DC Enclosed Supply (PSU) ITE & Medical 1 Outputs 400 W 36 VDC 11.1 A
HomeStore
The FCM400 AC-DC power supply provides upto 400W continuous and 600W peak output power for up to 0.5 seconds. Packaged in a compact 6" (152mm) x 4" (102mm) x 1.9" (49mm) and certified to IEC60950 & IEC60601 family safety approvals, the FCM400 can be easily integrated into a wide range of both industrial and medical applications. A low noise fan allows quiet operation at full power from -10°C to 50°C and 50% power at 70°C. The unit comprises of a main output with voltages from 12V to 48VDC and a peripheral output providing a 5VDC standby supply which can be utilitsed with the signals and control features of the unit to provide detection of loss of AC input and remote on/off control.
  • IT & Medical 3rd Edition Safety Approvals
  • 2 x MOPP with Risk Management File
  • 400 W Continuous, 600 W Peak
  • 80 V - 275 VAC Operation
  • AC OK and Remote On/Off
  • Low Noise Fan
  • 5 V Standby
  • See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Applications
Medical
Other details
Brand XP POWER
Part Number FCM400PS36
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Technical Notes & Articles EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Certificate of Conformity EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 400 W Continuous, 600 W Peak
  • 80 V - 275 VAC Operation
  • AC OK and Remote On/Off
  • Low Noise Fan
  • 5 V Standby
Applications
Medical
Other details
Brand XP POWER
Part Number FCM400PS36
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 400 W Continuous, 600 W Peak
  • 80 V - 275 VAC Operation
  • 5 V Standby
Part Number FCM400PS36
XP Power FCM400PS36 FCM400PS36 AC/DC Enclosed Supply (PSU) ITE & Medical 1 Outputs 400 W 36 VDC 11.1 A | Tanotis