XP POWER EPL225PS12 AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), ITE & Medical, 1 Output, 225W @ 10CFM, 150 W
HomeStore
The EPL225 series maximises efficiency across the load range and minimises no load power consumption minimising heat dissipation, reducing running costs and enabling compliance with the latest environmental goals and legislation. Fully approved for ITE and Industrial applications the EPL225 provides up to 150W when convection cooled and up to 225W when force cooled at just 10 CFM. A 12V / 0.5A fan supply is included to support force cooled applications. The small footprint, low profile, low noise and comprehensive safety agency approvals allow this versatile product to be used in a wide range of ITE and industrial applications
  • 225W Forced Cooled (10CFM)
  • 150W Convection Cooled
  • 2" x 4" Footprint
  • High efficiency, up to 95%
  • Low Profile, 1.26"
  • ITE & Medical Approvals
  • 12V Fan Output
  • Less Than 0.5W No load input power
  • See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Applications
Power Management, Industrial, Medical
Product details
Power Supply Applications: ITE & Medical
No. of Outputs: 1 Output
Power Rating (Forced Cooling): 225W @ 10CFM
Power Rating (Convection Cooling): 150W
Input Voltage VAC: 85V AC to 264V AC
Power Supply Output Type: Fixed
Output Voltage - Output 1: 12VDC
Output Current - Output 1: 12.5A
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Voltage - Output 3: -
Output Current - Output 3: -
Output Voltage - Output 4: -
Output Current - Output 4: -
Product Range: EPL Series
Other details
Brand XP POWER
Part Number EPL225PS12
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 225W Forced Cooled (10CFM)
  • 150W Convection Cooled
  • 2" x 4" Footprint
  • High efficiency, up to 95%
  • Low Profile, 1.26"
  • ITE & Medical Approvals
  • 12V Fan Output
Applications
Product details
No. of Outputs: 1 Output
Output Voltage - Output 2: -
Output Current - Output 2: -
Output Voltage - Output 3: -
Output Current - Output 3: -
Output Voltage - Output 4: -
Output Current - Output 4: -
Product Range: EPL Series
Other details
Brand XP POWER
Part Number EPL225PS12
Description
  • 225W Forced Cooled (10CFM)
  • 150W Convection Cooled
  • 2" x 4" Footprint
  • High efficiency, up to 95%
  • Low Profile, 1.26"
  • 12V Fan Output
Part Number EPL225PS12
XP POWER EPL225PS12 AC/DC Open Frame Power Supply (PSU), ITE & Medical, 1 Output, 225W @ 10CFM, 150 W | Tanotis