XP Power ECS100US18 ECS100US18 AC/DC Open Frame Supply (PSU) ITE & Medical 1 Output 100W @ 10CFM 80 W
HomeStore
The ECS100 series is a single output enclosed medical Power Supply designed to minimize the no load power consumption (0.5W) and maximize efficiency in order to facilitate equipment design to the latest environmental legislation. Approved for class I and class II applications in an industry standard 2 x 4" (51 x 102mm) footprint with height of 1.2" (31mm) for 1U applications. The power supply meets EN55022 level B emissions with low earth leakage current and is dual-fused for compliance with IEC60601-1. Efficiency is 88% typical, so minimal excess heat is generated. The ECS100 requires only 10CFM of cooling to delivers a full 100W of power up to 50°C and operates at up to 70°C with derating or 80W when convection cooled up to 50°C with operation to 70°C with derating.
  • IT & Medical 3rd Edition Safety Approvals
  • 2 x MOPP with Risk Management File
  • <0.5 W No Load Input Power
  • 80W - Convection-cooled
  • 100W - Forced Cooled
  • Class I & Class II Construction
  • Industry Standard 2" x 4" Package
  • See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Applications
Medical
Other details
Brand XP POWER
Part Number ECS100US18
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Technical Notes & Articles EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Certificate of Conformity EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
XP Power ECS100US18 ECS100US18 AC/DC Open Frame Supply (PSU) ITE &amp; Medical 1 Output 100W @ 10CFM 80 W
  • <0.5 W No Load Input Power
  • 80W - Convection-cooled
  • 100W - Forced Cooled
Applications
Medical
Other details
Brand XP POWER
Part Number ECS100US18
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • <0.5 W No Load Input Power
  • 80W - Convection-cooled
  • 100W - Forced Cooled
Part Number ECS100US18
XP Power ECS100US18 ECS100US18 AC/DC Open Frame Supply (PSU) ITE &amp; Medical 1 Output 100W @ 10CFM 80 W | Tanotis