XP Power DTE6024S48 DTE6024S48 Isolated Chassis Mount DC/DC Converter ITE 4:1 60 W 1 Output 48 V 1.25 A
HomeStore
The DTE60 series is a 60W fully encapsulated, chassis mount DC to DC converter with a wide 4:1 input range. The converter features short circuit protection (trip & restart) and overload protection. It has an isolation voltage of 2500VDC and is approved to IEC60950-1, UL60950-1, CB and TUV standards.
  • Fully Encapsulated Chassis Mount
  • Wide 4:1 Input Range
  • Operating Temperature -40°C to 95°C
  • High Efficiency, up to 92%
  • Remote On/Off
  • EN55022 Conducted Level A With No External Components
  • See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Applications
Power Management, Industrial
Other details
Brand XP POWER
Part Number DTE6024S48
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Technical Notes & Articles EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Certificate of Conformity EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Wide 4:1 Input Range
  • High Efficiency, up to 92%
  • Remote On/Off
Applications
Power Management, Industrial
Other details
Brand XP POWER
Part Number DTE6024S48
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • High Efficiency, up to 92%
Part Number DTE6024S48
XP Power DTE6024S48 DTE6024S48 Isolated Chassis Mount DC/DC Converter ITE 4:1 60 W 1 Output 48 V 1.25 A | Tanotis