XP Power ASB110PS24 ASB110PS24 AC/DC PCB Mount Supply (PSU) ITE 1 Output 110 W 24 V 4.58 A
HomeStore
The ASB110 is a single output 110W PCB mount AC/DC Power Supply which requires no external components. The series includes a complete built in EMC filter and AC Fuse as well as bulk storage capacitor providing a complete AC to DC power solution ready for installation into end applications. The ASB110 offers high efficiency to minimise waste heat and heat sinking requirements and operates from -40°C to 85°C on the module base-plate.
  • Complete AC/DC Power Supply
  • No Extra Components Required
  • Base Plate Cooled
  • Base Plate Temperature -40°C to 85°C
  • Low Profile, Full Brick Package
  • Universal Input
  • Less Than 0.3W No Load Input Power
  • Over Current Protection
  • Over Temperature Protection
  • See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Applications
Power Management, Industrial
Other details
Brand XP POWER
Part Number ASB110PS24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Certificate of Conformity EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Technical Notes & Articles EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Complete AC/DC Power Supply
  • No Extra Components Required
  • Base Plate Cooled
  • Universal Input
  • Over Current Protection
  • Over Temperature Protection
Applications
Power Management, Industrial
Other details
Brand XP POWER
Part Number ASB110PS24
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number ASB110PS24
XP Power ASB110PS24 ASB110PS24 AC/DC PCB Mount Supply (PSU) ITE 1 Output 110 W 24 V 4.58 A | Tanotis