XP POWER AEJ160PS48 AC/DC Power Supply, Desktop, ITE, 1 Output, 160 W, 48 V, 3.33 A
- Input voltage range from 90 to 264VAC, output voltage is 48VDC
- Output current is 3.33A, efficiency is 93%
- Active power factor correction
- Overvoltage and overload protection
- Short circuit protection
- I/O isolation of 3000VAC
- Operating temperature range from -20 to +65°C
- Dimension is 150.0 x 70.0 x 38.0mm
- 3 year warranty
Product details
| Power Supply Applications: ITE |
| No. of Outputs: 1 Output |
| Output Power Max: 160W |
| Output Voltage - Output 1: 48V |
| Output Current - Output 1: 3.33A |
| Output Voltage - Output 2: - |
| Output Current - Output 2: - |
| Output Connector: 4 Way Mini DIN |
| Output Voltage - Output 3: - |
| Output Current - Output 3: - |
| Power Supply Output Type: Fixed |
| Input Voltage VAC: 90V AC to 264V AC |
| Product Range: AEJ160 Series |
| Plug Type: EU |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | AEJ160PS48 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Short circuit protection
- I/O isolation of 3000VAC
- 3 year warranty
Product details
| No. of Outputs: 1 Output |
| Output Power Max: 160W |
| Plug Type: EU |
Other details
| Brand | XP POWER |
| Part Number | AEJ160PS48 |
| Quantity | Each |
Description
- I/O isolation of 3000VAC
| Output Power Max: 160W |