XP Power ACS60US15 AC/DC Open Frame Supply (PSU) ITE 1 Output 60 W 90V AC to 264V Fixed
HomeStore
The ACS60 is a 1-output 60W open-frame AC/DC Power Supply with rugged design and universal input. It features is overvoltage, overcurrent protection and compact size.
  • High MTBF
  • Universal Input
  • Rugged Design
  • See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Applications
Power Management, Industrial
Other details
Brand XP POWER
Part Number ACS60US15
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Certificate of Conformity EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Technical Notes & Articles EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • High MTBF
  • Universal Input
  • Rugged Design
Applications
Power Management, Industrial
Other details
Brand XP POWER
Part Number ACS60US15
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number ACS60US15
XP Power ACS60US15 AC/DC Open Frame Supply (PSU) ITE 1 Output 60 W 90V AC to 264V Fixed | Tanotis