
WURTH ELEKTRONIK 694108402002 DC Power Connector, Jack, 3 A, 2.5 mm, Through Hole Mount
- 2.5mm Inner diameter
- 6.4mm Outer diameter
- UL94V-0 Flammability rating
- JEDEC lead-free wave soldering
Applications
Power Management
Product details
| Barrel Outer Diameter | 6.4mm |
| Connector Mounting | Through Hole Mount |
| Voltage Rating | 20V |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Barrel Inner Diameter | - |
| Product Range | - |
| Current Rating | 3A |
| Pin Diameter | 2.5mm |
| Gender | Jack |
| Barrel Length | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 694108402002 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $1.79
-70%$1.79
$0.54WURTH ELEKTRONIK 694108402002 DC Power Connector, Jack, 3 A, 2.5 mm, Through Hole Mount
- 2.5mm Inner diameter
- 6.4mm Outer diameter
- UL94V-0 Flammability rating
- JEDEC lead-free wave soldering
Applications
Power Management
Product details
| Barrel Outer Diameter | 6.4mm |
| Connector Mounting | Through Hole Mount |
| Voltage Rating | 20V |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Barrel Inner Diameter | - |
| Product Range | - |
| Current Rating | 3A |
| Pin Diameter | 2.5mm |
| Gender | Jack |
| Barrel Length | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 694108402002 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- 2.5mm Inner diameter
- 6.4mm Outer diameter
- UL94V-0 Flammability rating
- JEDEC lead-free wave soldering
Applications
Power Management
Product details
| Barrel Outer Diameter | 6.4mm |
| Connector Mounting | Through Hole Mount |
| Voltage Rating | 20V |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| Barrel Inner Diameter | - |
| Product Range | - |
| Current Rating | 3A |
| Pin Diameter | 2.5mm |
| Gender | Jack |
| Barrel Length | - |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 694108402002 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.







