
WURTH ELEKTRONIK 61001621121 Board-To-Board Connector, 2.54 mm, 16 Contacts, Header, WR-PHD Series, Surface Mount, 2 Rows
WURTH ELEKTRONIK 61001621121 Board-To-Board Connector, 2.54 mm, 16 Contacts, Header, WR-PHD Series, Surface Mount, 2 Rows
Product details
| No. of Contacts | 16Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | WR-PHD Series |
| Contact Material | Copper |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 61001621121 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
WURTH ELEKTRONIK 61001621121 Board-To-Board Connector, 2.54 mm, 16 Contacts, Header, WR-PHD Series, Surface Mount, 2 Rows
Product details
| No. of Contacts | 16Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | WR-PHD Series |
| Contact Material | Copper |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 61001621121 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Contacts | 16Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | WR-PHD Series |
| Contact Material | Copper |
| Contact Termination Type | Surface Mount |
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | WURTH ELEKTRONIK |
| Part Number | 61001621121 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











