
Washburn Elegante S24S Bella Tono Studio Acoustic Guitar (Gloss Natural)
Washburn Elegante S24S Overview
Designed to deliver nearly everything an acoustic guitar player could ask for in a compact package, the Elegante S24S Bella Tono Studio Acoustic Guitar from Washburn is a nuanced and elegant instrument, whose custom-designed Studio body shape delivers all the warmth, clear highs, and focused mids associated with larger body guitars, while maintaining a comfortably tight and playable size. The solid spruce top provides a nice, booming tone, and the gorgeous pau ferro back and sides give the guitar plenty of depth and warmth along with greater durability than lesser tonewoods.
Washburn Elegante S24S Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Small Body |
| Cutaway | Non-Cutaway |
| Body Wood | Top: Spruce Back, Sides: Pau Ferro |
| Neck Wood | Mahogany |
| Fingerboard | Ebony |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8 cm |
| Bridge Type | Ebony |
| Pickguard | No |
| Pickups | None |
| Controls | None |
| Package Weight | 6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 43.25 x 18 x 5.5" |
Washburn Elegante S24S Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
More Images





Washburn Elegante S24S Bella Tono Studio Acoustic Guitar (Gloss Natural)
Washburn Elegante S24S Overview
Designed to deliver nearly everything an acoustic guitar player could ask for in a compact package, the Elegante S24S Bella Tono Studio Acoustic Guitar from Washburn is a nuanced and elegant instrument, whose custom-designed Studio body shape delivers all the warmth, clear highs, and focused mids associated with larger body guitars, while maintaining a comfortably tight and playable size. The solid spruce top provides a nice, booming tone, and the gorgeous pau ferro back and sides give the guitar plenty of depth and warmth along with greater durability than lesser tonewoods.
Washburn Elegante S24S Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Small Body |
| Cutaway | Non-Cutaway |
| Body Wood | Top: Spruce Back, Sides: Pau Ferro |
| Neck Wood | Mahogany |
| Fingerboard | Ebony |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8 cm |
| Bridge Type | Ebony |
| Pickguard | No |
| Pickups | None |
| Controls | None |
| Package Weight | 6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 43.25 x 18 x 5.5" |
Washburn Elegante S24S Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Washburn Elegante S24S Overview
Designed to deliver nearly everything an acoustic guitar player could ask for in a compact package, the Elegante S24S Bella Tono Studio Acoustic Guitar from Washburn is a nuanced and elegant instrument, whose custom-designed Studio body shape delivers all the warmth, clear highs, and focused mids associated with larger body guitars, while maintaining a comfortably tight and playable size. The solid spruce top provides a nice, booming tone, and the gorgeous pau ferro back and sides give the guitar plenty of depth and warmth along with greater durability than lesser tonewoods.
Washburn Elegante S24S Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Small Body |
| Cutaway | Non-Cutaway |
| Body Wood | Top: Spruce Back, Sides: Pau Ferro |
| Neck Wood | Mahogany |
| Fingerboard | Ebony |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8 cm |
| Bridge Type | Ebony |
| Pickguard | No |
| Pickups | None |
| Controls | None |
| Package Weight | 6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 43.25 x 18 x 5.5" |
Washburn Elegante S24S Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.












