
Washburn Deep Forest Burl D Dreadnought Acoustic Guitar (Black Fade)
Washburn BURL D Overview
Bridging the traditional with the exceptional, the black fade Deep Forest Burl D Dreadnought Acoustic Guitar from Washburn is an eye-catching instrument with a big versatile tone and stunning looks. The Burl D sports an okoume body and burl-blend top that delivers warmth and attack, while the classic dreadnought body shape provides a deep balanced tonal response.
Washburn BURL D Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Dreadnought |
| Cutaway | Non-Cutaway |
| Body Wood | Top: Burl, Poplar Back, Sides: Okoume |
| Neck Wood | Mahogany |
| Fingerboard | Siris |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8 cm |
| Pickguard | No |
| Pickups | None |
| Controls | None |
| Package Weight | 6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 46 x 19 x 5.5" |
Washburn BURL D Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Original: $532.69
-70%$532.69
$159.81More Images





Washburn Deep Forest Burl D Dreadnought Acoustic Guitar (Black Fade)
Washburn BURL D Overview
Bridging the traditional with the exceptional, the black fade Deep Forest Burl D Dreadnought Acoustic Guitar from Washburn is an eye-catching instrument with a big versatile tone and stunning looks. The Burl D sports an okoume body and burl-blend top that delivers warmth and attack, while the classic dreadnought body shape provides a deep balanced tonal response.
Washburn BURL D Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Dreadnought |
| Cutaway | Non-Cutaway |
| Body Wood | Top: Burl, Poplar Back, Sides: Okoume |
| Neck Wood | Mahogany |
| Fingerboard | Siris |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8 cm |
| Pickguard | No |
| Pickups | None |
| Controls | None |
| Package Weight | 6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 46 x 19 x 5.5" |
Washburn BURL D Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Washburn BURL D Overview
Bridging the traditional with the exceptional, the black fade Deep Forest Burl D Dreadnought Acoustic Guitar from Washburn is an eye-catching instrument with a big versatile tone and stunning looks. The Burl D sports an okoume body and burl-blend top that delivers warmth and attack, while the classic dreadnought body shape provides a deep balanced tonal response.
Washburn BURL D Specs
| Right/Left Handed | Right-Handed |
| Number of Strings | 6 |
| Body Type | Dreadnought |
| Cutaway | Non-Cutaway |
| Body Wood | Top: Burl, Poplar Back, Sides: Okoume |
| Neck Wood | Mahogany |
| Fingerboard | Siris |
| Number of Frets | 20 |
| Scale Length | 25.5" / 64.8 cm |
| Pickguard | No |
| Pickups | None |
| Controls | None |
| Package Weight | 6 lb |
| Box Dimensions (LxWxH) | 46 x 19 x 5.5" |
Washburn BURL D Reviews
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.












