
WAGO 2606-1103/020-000 Wire-To-Board Terminal Block, 7.5 mm, 3 Ways, 20 AWG, 8 AWG, 10 mm², Push In
WAGO 2606-1103/020-000 Wire-To-Board Terminal Block, 7.5 mm, 3 Ways, 20 AWG, 8 AWG, 10 mm², Push In
Product details
| Block Orientation | Through Hole Right Angle |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Wire Connection Method | Push In |
| Rated Current | 76A |
| No. of Positions | 3Ways |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Product Range | 2606 Series |
| Pitch Spacing | 7.5mm |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Rated Voltage | 1kV |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 2606-1103/020-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $14.70
-70%$14.70
$4.41WAGO 2606-1103/020-000 Wire-To-Board Terminal Block, 7.5 mm, 3 Ways, 20 AWG, 8 AWG, 10 mm², Push In
Product details
| Block Orientation | Through Hole Right Angle |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Wire Connection Method | Push In |
| Rated Current | 76A |
| No. of Positions | 3Ways |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Product Range | 2606 Series |
| Pitch Spacing | 7.5mm |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Rated Voltage | 1kV |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 2606-1103/020-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Block Orientation | Through Hole Right Angle |
| Wire Size AWG Max | 8AWG |
| Wire Connection Method | Push In |
| Rated Current | 76A |
| No. of Positions | 3Ways |
| Conductor Area CSA | 10mm² |
| Product Range | 2606 Series |
| Pitch Spacing | 7.5mm |
| Wire Size AWG Min | 20AWG |
| Rated Voltage | 1kV |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 2606-1103/020-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











