Phoenix Contact MC 1.5/4-ST1-5.08 MC 1.5/4-ST1-5.08 Pluggable Terminal Block 5.08 mm 4 Ways 30AWG to 14AWG 1.5 mm² Screw 8 A
The MC 1.5/4-ST1-5.08 is a 4-position 5.08mm MINI COMBICON plug-in connector base strip Terminal Block with PA (polyamide) insulator, green colour, tin contact surface. Suitable for wave soldering processes. 1.5mm² nominal cross-section, screw wire connection method and M2 screw thread. Individual position coding by removing the coding tab and connecting the coding profile to the header. ST1 version with plug-in area moved to the bottom, lies flush with the bottom edge of the housing.
  • UL94V-0 Flammability rating
  • Low design height of the MC 1.5 plug range
  • Plug-in direction parallel to conductor axis
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number MC 1.5/4-ST1-5.08
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • UL94V-0 Flammability rating
Applications
Industrial
Other details
Brand PHOENIX CONTACT
Part Number MC 1.5/4-ST1-5.08
Description
Part Number MC 1.5/4-ST1-5.08
Phoenix Contact MC 1.5/4-ST1-5.08 MC 1.5/4-ST1-5.08 Pluggable Terminal Block 5.08 mm 4 Ways 30AWG to 14AWG 1.5 mm² Screw 8 A | Tanotis