
Wago 231-303/107-000 Terminal Block Pluggable 3POS 12AWG
Product details
| Pitch Spacing | 5.08mm |
| No. of Positions | 3Ways |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 16A |
| Rated Voltage | 630V |
| Product Range | 231 Series |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 231-303/107-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Disclaimer EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $12.21
-70%$12.21
$3.66Wago 231-303/107-000 Terminal Block Pluggable 3POS 12AWG
Product details
| Pitch Spacing | 5.08mm |
| No. of Positions | 3Ways |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 16A |
| Rated Voltage | 630V |
| Product Range | 231 Series |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 231-303/107-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Disclaimer EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 5.08mm |
| No. of Positions | 3Ways |
| Wire Size AWG Min | 28AWG |
| Wire Size AWG Max | 12AWG |
| Conductor Area CSA | 2.5mm² |
| Wire Connection Method | Clamp |
| Rated Current | 16A |
| Rated Voltage | 630V |
| Product Range | 231 Series |
Other details
| Brand | WAGO |
| Part Number | 231-303/107-000 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Disclaimer EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.




