VISHAY 1.5KE36A-E3/54 TVS DIODE, 1.5KW, 36V, 1.5KE
HomeStore
This is a TVS DIODE, 1.5KW, 36V, 1.5KE product from VISHAY with the model number 1.5KE36A-E3/54
Product details
Clamping Voltage Vc Max 49.9V
TVS Polarity Unidirectional
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 34.2V
Product Range TRANSZORB 1.5KE Series
Automotive Qualification Standard -
Breakdown Voltage Max 37.8V
Reverse Stand-Off Voltage Vrwm 30.8V
Peak Pulse Power Dissipation 1.5kW
Packaging Cut Tape
Diode Case Style DO-201
Other details
Brand VISHAY
Part Number 1.5KE36A-E3/54
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Packaging / Drawing / Footprint EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Clamping Voltage Vc Max 49.9V
TVS Polarity Unidirectional
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 34.2V
Breakdown Voltage Max 37.8V
Packaging Cut Tape
Diode Case Style DO-201
Other details
Brand VISHAY
Part Number 1.5KE36A-E3/54
Product Information
Shipping & Returns
Description
Clamping Voltage Vc Max 49.9V
No. of Pins 2Pins
Breakdown Voltage Min 34.2V
Breakdown Voltage Max 37.8V
Part Number 1.5KE36A-E3/54
VISHAY 1.5KE36A-E3/54 TVS DIODE, 1.5KW, 36V, 1.5KE | Tanotis