LITTELFUSE V251DB40 METAL OXIDE VARISTOR (MOV)
HomeStore
This is a METAL OXIDE VARISTOR (MOV) product from LITTELFUSE with the model number V251DB40
Product details
Operating Temperature Min -55°C
Clamping Voltage Vc Max 650V
Peak Surge Current @ 8/20µs 40kA
Voltage Rating V DC 330V
Operating Temperature Max 85°C
Varistor Case Style -
Product Range DB Series
Automotive Qualification Standard -
Varistor Type Metal Oxide Varistor (MOV)
Peak Energy (10/1000uS) 370J
Voltage Rating V AC 250V
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number V251DB40
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Clamping Voltage Vc Max 650V
Voltage Rating V DC 330V
Operating Temperature Max 85°C
Varistor Case Style -
Product Range DB Series
Peak Energy (10/1000uS) 370J
Voltage Rating V AC 250V
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number V251DB40
Description
Clamping Voltage Vc Max 650V
Voltage Rating V DC 330V
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating V AC 250V