TRACOPOWER TSRN 1-2433 Linear Regulator DC/DC Converter, Fixed, Through Hole, 1 Output, 3.3 V, 1 A
TRACOPOWER TSRN 1-2433 Linear Regulator DC/DC Converter, Fixed, Through Hole, 1 Output, 3.3 V, 1 A
- Over-temperature protection
- Short-circuit protection
- �0.015%/K Temperature coefficient
- 470�F Maximum capacitive load
- 300kHz Switching frequency
- Straight pins
- Excellent line/load regulation
Applications
Industrial
Product details
| Output Power Max | - |
| Input Voltage DC Min | 4.6V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Product Range | - |
| Output Current Max | 1A |
| Approvals & Standards | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Output Voltage Nom. | 3.3V |
| Input Voltage DC Max | 42V |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TSRN 1-2433 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $16.84
-70%$16.84
$5.05TRACOPOWER TSRN 1-2433 Linear Regulator DC/DC Converter, Fixed, Through Hole, 1 Output, 3.3 V, 1 A
- Over-temperature protection
- Short-circuit protection
- �0.015%/K Temperature coefficient
- 470�F Maximum capacitive load
- 300kHz Switching frequency
- Straight pins
- Excellent line/load regulation
Applications
Industrial
Product details
| Output Power Max | - |
| Input Voltage DC Min | 4.6V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Product Range | - |
| Output Current Max | 1A |
| Approvals & Standards | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Output Voltage Nom. | 3.3V |
| Input Voltage DC Max | 42V |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TSRN 1-2433 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Over-temperature protection
- Short-circuit protection
- �0.015%/K Temperature coefficient
- 470�F Maximum capacitive load
- 300kHz Switching frequency
- Straight pins
- Excellent line/load regulation
Applications
Industrial
Product details
| Output Power Max | - |
| Input Voltage DC Min | 4.6V |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Product Range | - |
| Output Current Max | 1A |
| Approvals & Standards | - |
| No. of Outputs | 1 Output |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed |
| Output Voltage Nom. | 3.3V |
| Input Voltage DC Max | 42V |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | TSRN 1-2433 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











