
TRACOPOWER THN 30-4812WI Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 1 Output, 30 W, 12 V, 2.5 A
TRACOPOWER THN 30-4812WI Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 1 Output, 30 W, 12 V, 2.5 A
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 30W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 2.5A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | THN 30WI Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 75V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | - |
| Width | 25.4mm |
| Height | 9.9mm |
| Depth | 25.4mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | THN 30-4812WI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $108.37
-70%$108.37
$32.51TRACOPOWER THN 30-4812WI Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 1 Output, 30 W, 12 V, 2.5 A
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 30W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 2.5A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | THN 30WI Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 75V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | - |
| Width | 25.4mm |
| Height | 9.9mm |
| Depth | 25.4mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | THN 30-4812WI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 30W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 2.5A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | THN 30WI Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 75V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Approvals & Standards | - |
| Width | 25.4mm |
| Height | 9.9mm |
| Depth | 25.4mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | THN 30-4812WI |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Application Note EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











