
Tracopower THM 20-2412 Isolated Board Mount DC/DC Converter Medical 1 Output 20 W 12 V 1.67 A
Tracopower THM 20-2412 Isolated Board Mount DC/DC Converter Medical 1 Output 20 W 12 V 1.67 A
Product details
| Power Supply Applications | Medical |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 20W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 1.67A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | THM 20 Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Width | 25.4mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 40.6mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | THM 20-2412 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Tracopower THM 20-2412 Isolated Board Mount DC/DC Converter Medical 1 Output 20 W 12 V 1.67 A
Product details
| Power Supply Applications | Medical |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 20W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 1.67A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | THM 20 Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Width | 25.4mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 40.6mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | THM 20-2412 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Power Supply Applications | Medical |
| No. of Outputs | 1 Output |
| Output Power Max | 20W |
| Output Voltage - Output 1 | 12V |
| Output Current - Output 1 | 1.67A |
| Output Voltage - Output 2 | - |
| Output Current - Output 2 | - |
| Output Voltage - Output 3 | - |
| Output Current - Output 3 | - |
| Product Range | THM 20 Series |
| Input Voltage DC Min | 18V |
| Input Voltage DC Max | 36V |
| DC / DC Converter Output Type | Fixed, Adjustable |
| DC / DC Converter Type | DIP |
| DC / DC Converter Mounting | Through Hole |
| Width | 25.4mm |
| Height | 10.2mm |
| Depth | 40.6mm |
Other details
| Brand | TRACOPOWER |
| Part Number | THM 20-2412 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











