TRACOPOWER TEN 30-2412WIN Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 1 Output, 30 W, 12 V, 2.5 A
HomeStore
This is a Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 1 Output, 30 W, 12 V, 2.5 A product from TRACOPOWER with the model number TEN 30-2412WIN
Product details
No. of Outputs 1 Output
Output Power Max 30W
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 1 2.5A
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Output Voltage - Output 3 -
Output Current - Output 3 -
Product Range -
Input Voltage DC Min 9V
Input Voltage DC Max 36V
DC / DC Converter Output Type Fixed
DC / DC Converter Type DIP
DC / DC Converter Mounting Through Hole
Approvals & Standards -
Width 25.4mm
Height 10.2mm
Depth 50.8mm
Other details
Brand TRACOPOWER
Part Number TEN 30-2412WIN
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Miscellaneous EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Application Note EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
No. of Outputs 1 Output
Output Power Max 30W
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 1 2.5A
Output Voltage - Output 2 -
Output Current - Output 2 -
Output Voltage - Output 3 -
Output Current - Output 3 -
Product Range -
Input Voltage DC Min 9V
Input Voltage DC Max 36V
DC / DC Converter Type DIP
Approvals & Standards -
Width 25.4mm
Height 10.2mm
Depth 50.8mm
Other details
Brand TRACOPOWER
Part Number TEN 30-2412WIN
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Output Power Max 30W
Output Voltage - Output 1 12V
Output Current - Output 1 2.5A
Input Voltage DC Min 9V
Input Voltage DC Max 36V
Width 25.4mm
Height 10.2mm
Depth 50.8mm
Part Number TEN 30-2412WIN
TRACOPOWER TEN 30-2412WIN Isolated Board Mount DC/DC Converter, Metal Case, 1 Output, 30 W, 12 V, 2.5 A | Tanotis