Traco Power TSR 1-48240WI DC/DC Converter 1 Output 16.8 W 24 V 700 mA 1WI Series
HomeStore
TSR 1WI is a non-isolated POL converter series with an ultra wide 8:1 input voltage range which comes in a standard SIP-3 package. Covering the majority of standard bus- and battery voltages this POL converter is a versatile solution for many applications in distributed power systems where different input voltages have to be handled. Being able to use the same converter in many different situations effectively reduces the bill of material (BOM) of a given application. A high efficiency allows for an operating temperature range of -40 to +80°C (up to 50°C without derating) and makes them excellent drop-in replacements for less efficient LMxx linear regulators. With 1A maximum output current and standard features such as low standby current, precise regulation and protection against short circuit, overvoltage and overload the TSR 1WI is suitable for many battery and distributed power applications.
  • Covers a majority of standard bus and battery voltages
  • Pin compatible with LMxx linear regulators (SIP-3)
  • Up to 92% (at 24V Vin) efficiency, no heatsink required
  • Operating temperature range from -40 to +80°C
  • Low standby current
  • Excellent line/load regulation
  • 3-year product warranty
  • Switching frequency of 413KHz to 688KHz
  • Metal housing, epoxy (UL 94 V-0 rated) potting material
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number TSR 1-48240WI
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Low standby current
  • 3-year product warranty
Other details
Brand TRACO POWER
Part Number TSR 1-48240WI
Description
Part Number TSR 1-48240WI
Traco Power TSR 1-48240WI DC/DC Converter 1 Output 16.8 W 24 V 700 mA 1WI Series | Tanotis